A svéd szemét
Mert ugye ez sem olyan, mint otthon.
Magyarországon egész szép törekvések vannak a szelektív hulladékgyűjtésre, bár közel sem működik olyan jól, mint az itteni rendszer. Persze, a svédek előbb kezdték, könnyű nekik....
A társasházak mellett általában van egy fedett kukatároló, aminek zárható az ajtaja, így csak az ott lakók és a kukások mehetnek be. A kukatárolón belül pedig az alábbiak szerint kell szortírozni a szemetet :
- ételhulladék (ehhez van külön papírzacskó, hogy rögtön abba gyűjtsd, ami le is bomlik)
- papírhulladék
- újságpapír
- műanyag
- háztartási szemét (pl. használt szemüveg)
- fémhulladék
- fehér üveg
- színes üveg
- éghető hulladék (pl. macskaalom)
Tehát egy átlagos szemétlevitel nálam így néz ki : kiszedem a 3 szemeteszsákot a lakásban, plusz hozzárakom a külön gyűjtött üvegeket, macskaalmot, fémeket. Leviszem a tárolóba, ahol kezdődik a szortírozás. A papírzacskós kajamaradék mehet a kajás kukába. A műanyag szemeteszsákban levő papírokat beleborítom a papírhulladékosba, majd a zsák mehet a műanyagokhoz. A műanyagos egy az egyben mehet a műanyagos kukába. A macskaalmot jól lezárva beteszem az éghetők közé. Az üvegeket szétválogatva, kiöblítve rakom a fehér/színes üvegek közé, valamint a fémes kukába mennek a fémhulladékaink.
Ez így egy kicsivel több időt vesz igénybe, mint az otthoni kukaürítés, de meg is van az eredménye; a svédek az elmúlt években már a hulladék 99%-át újrahasznosítják. Többek között elektromos áramot, újrahasznosított termékeket, alapanyagokat és biogáz üzemanyagot állítanak elő belőle. Ezzel 950.000 háztartásnak biztosítják a fűtést, és 260.000 otthont látnak el árammal. A svéd szemétszállító autók természetesen a szemétből előállított bio-üzemanyaggal mennek. Olyannyira belejöttek az újrahasznosításba, hogy már több európai országból importálják a szemetet, mert nincs belőle elég.
Egyébként az Ikeába is visszavihetjük a kartondobozokat, amibe csomagolták a bútorainkat, illetve sok helyen találhatunk ruhagyűjtő-konténereket is, a jótékonyság szellemében.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
postumus mumus 2017.07.27. 10:20:34
onlajnok · http://www.onlajnok.com 2017.07.27. 10:24:28
welovetohug 2017.07.27. 10:26:47
1. Papír - újságok, nagyobb papírok, karton -> iskolai papírgyűjtés, kisebbek-> papíros kuka v. szelektív szemétzacskó
2. Műanyag , fém -> szelektív zacskó
3. Üveg -> visszaviszem a boltba v. üveges kuka
4. Ruha -> odaadom ismerősöknek, elviszem a családsegítőbe v. a Máltaiaknak ill. H&M-be. Ez utóbbiba kerül a már nem hordható ruha, rongy is.
5. Elektronikus hulladék -> Media Markt, Penny, elemgyűjtő helyek ill. lomtalanítás
6. Kajamaradék - a nem főzöttet, kávézaccot, teát, lenyírt füvet belerakjuk egy 50 forintért vehető biohulladék zacskóba, és kéthetente viszik
Ami még egyéb újrahasználható, elvisszük a családsegítőbe. Így elértük, hogy hetente csak egy kis zacskónyi ( max. 10 liter ) 'igazi ' szemetünk van. Néha eszembe jut, hogy mennyi idő elmegy erre ( van munkahelyem is, szóval nincs túl sok szabadidőm), de már nem is tudnám kidobni a szemétbe azt, ami újrahasználható/hasznosítható.
És imádkozom, hogy a Nemzeti Hulladékkezelő ne tegye tönkre a még működő önkormányzati hulladékkezelőket. (AZ NH beszedi a szemétdíjakat, de ez valahogy nem nagyon jut el a munkát végző cégekhez.)
exterminador 2017.07.27. 10:55:14
Okostojas 2017.08.10. 16:46:12
Ajánlott bejegyzések: